Gawęda o niepodległej

Jedenastego  listopada, o czym wie każdy Polak, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Dla większości  uczniów jest          to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, a jednocześnie   okazja               do wypoczynku  i relaksu. Niektórzy jednak zaangażowali się                  w przygotowanie  uroczystości dla lokalnej społeczności.  Realizując scenariusz  „Gawędy o Niepodległej”  projektu pani Doroty Mazurowskiej postanowili przypomnieć  widzom, jak historia ukształtowała nas, współczesnych Polaków. Odwołali się więc           do chlubnej przeszłości piastowskiej, przywołali czasy  rosnącej  potęgi państwa, gdy Jan z Czarnolasu  chwalił „wieś spokojną               i wesołą”, wreszcie nie mogli pominąć jakże polskiej epoki baroku – czasu, o którym można powiedzieć: jaka piękna katastrofa ! Istotą dzisiejszego święta jest jednak rocznica  odzyskania niepodległości,           o którą tak ofiarnie  nasi przodkowie walczyli przez ponad  sto dwadzieścia lat i to właśnie na tym procesie skupili się nasi  aktorzy.                 Istotną wartość estetyczną wniosły uczennice klasy pierwszej: Martyna Hermuła, Martyna Naruszewicz i Wiktoria Bibrowicz, prezentując naszą walkę  o niepodległość  w popularnych pieśniach.  Na tle plastycznych obrazów  sugestywnie malowali   te  heroiczne czasy słowem – Karina, Paulina,  Oskar i Dawid. Nad spójnością gawędy czuwała, jako narrator, Zuzia Dolna, proponując  widzom     po zakończeniu widowiska wspólny koncert pieśni patriotycznych,    w co ochoczo włączyli się licznie zgromadzeni widzowie, nagradzając zarówno  uczniów jak i samych siebie  rzęsistymi brawami, a pan  Rafał Sroka – burmistrz  Krzyża Wielkopolskiego  złożył  im szczere podziękowania  za tę spójną,  przejrzystą i  jednocześnie  plastyczną lekcję historii.