PKP Energetyka w Zespole Szkół!

Czym może pochwalić się po raz kolejny Zespół Szkół w Krzyżu Wlkp.? Tym, że od września 2021 startuje kolejna klasa patronacka! Dotychczas starsze klasy kształciły się i będą się kształcić nadal pod skrzydłami firm, jednak uczniowie klasy pierwszej będą to robić się pod okiem kolejnych profesjonalistów.

Pierwszoklasiści w zawodach technik elektryk i technik mechanik w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 zostaną objęci patronatem przez PKP Energetyka – firmę, która zajmuje się sprzedażą i dostarczaniem energii elektrycznej klientom trakcyjnym i biznesowym, specjalizującą się także w usługach elektroenergetycznych oraz budowie i modernizacji sieci trakcyjnych.

Szkoła stąpa twardo po ziemi i idzie z trendami rynku pracy, również europejskiego.

Najważniejszym elementem umowy patronackiej jest wsparcie kształcenia zawodowego oraz ukierunkowanie na potrzeby zawodowe, co ma na celu wzmocnić potencjał naszych uczniów tak, aby w przyszłości byli  atrakcyjnymi, doposażonymi w kwalifikacje i umiejętności, dobrze zarabiającymi pracownikami  – akcentuje Wicedyrektor  Sylwia Brączkowska. Uczniowie  będą nabywać nie tylko wiedzę teoretyczną w doposażonych przez patrona pracowniach, ale także będą mieli możliwość sprawdzenia i wykorzystania tych wiadomości w praktyce pod okiem najlepszych ekspertów z branży w nowoczesnej firmie. Taki sposób kształcenia w znaczący sposób wpłynie na szanse uczniów na rynku zawodowym. Poza tym uczniowie klasy patronackiej w ramach umowy będą mieli możliwość uczestniczenia w wycieczkach edukacyjnych, szkoleniach i wykładach prowadzonych przez pracowników firmy. Dla wyróżniających się uczniów przewidziane są nagrody rzeczowe, a po zakończeniu nauki – PKP Energetyka będzie dawała absolwentom możliwość ubiegania się o pracę oraz ewentualne współfinansowanie dalszej nauki w zawodzie. Wicedyrektor podkreśla, że takie wsparcie kształcenia zawodowego sprawdza się od kilku już lat i widoczne są efekty. Przedsięwzięcie jest przede wszystkim dedykowane uczniowi i firmie, szkoła tylko pośredniczy w tej relacji.

Bardzo doceniam pracę i wiedzę młodych ludzi, bo są bardzo otwarci na nowe doświadczenia, mają także nowe pomysły i odważnie się nimi dzielą, a takich właśnie ludzi potrzebujemy. Praca jest wymagająca, ale w stabilnej branży, która obecnie również bardzo się rozwija. PKP Energetyka to dzisiaj Grupa Kapitałowa, licząca ponad 4200 pracowników. Od 2015 roku należymy do jednego z największych funduszy inwestycyjnych na świecie – CVC Capital Partners. Jesteśmy nagradzanym pracodawcą, w tym roku po raz 3 w gronie firm z certyfikatem Top Employer za budowanie angażującego miejsca pracy. Nasza firma aktywnie działa też w kierunku wspierania lokalnych społeczności i środowiska. Naszym celem do 2030 roku, jest aby 85% energii zasilającej kolej pochodziła z odnawialnych źródeł energii”, mówi Dyrektor Obszaru Północnego Jan Mumot.

Przede wszystkim jesteśmy przedsiębiorstwem z misją – wspieramy rozwój polskiej kolei. Dzięki naszej pracy ten najbardziej ekologiczny środek transportu jest coraz szybszy, bardziej niezawodny i bezpieczniejszy. Dobrze działająca kolej to zadowoleni pasażerowie i rozwój gospodarczy kraju. Warto wspomnieć, że nawet w czasie pandemii radzimy sobie bardzo dobrze, realizujemy wszystkie inwestycje i projekty, zatrudniamy nowych pracowników. W naszej firmie działają rozwiązania on-line, automatyczne systemy wspierające pracę. Jeśli chodzi o kulturę pracy to stawiamy na zespołowość. Hasło #MOCnySkład symbolizuje zaufanie, wzajemną odpowiedzialność i szczerość. U nas każdy może zaproponować zmianę, zgłosić pomysł na usprawnienie. Mamy dedykowane programy, dzięki którym pracownicy mogą się doskonalić, rozwijając swoje zainteresowania, ale też pasje pro-społeczne”, mówi Dyrektor Zakładu Zachodniego Marek Szumlewicz.

Aktualne informacje o GK PKP Energetyka można znaleźć tutaj:   https://www.facebook.com/PKPEnergetykaKariera