Zakończenie praktyki zawodowej w Thule

W ramach praktyk dla uczniów Zespołu Szkół w Krzyżu Wlkp. Firma THULE, gdzie odbywały się praktyki, zorganizowała konkurs. Konkurs polegał na przygotowaniu propozycji usprawnienia w obszarze praktyk. Z racji, iż praktykanci przebywali na 3 różnych wydziałach, przygotowywali oni propozycje usprawnień w Dziale Utrzymania Ruchu, na Wydziale W10 oraz w Dziale Konstrukcyjno-Technologicznym.

Uczniowie wykazali się ogromną spostrzegawczością oraz pomysłowością – każdy z nich przygotował po kilka lub nawet kilkanaście pomysłów na usprawnienia, szczegółowo argumentując każde z nich.

Pomysły były bardzo ciekawe, jednak z każdego obszaru opiekun praktyk wybrał autora najlepszego pomysłu, i tak, w dziale Utrzymania Ruchu nagrodzony został Krzysztof Włoch za pomysł „Usprawnienie systemu składania zamówień” Pomysł polegał na stworzeniu systemu, który spowodowałby szybsze, łatwiejsze oraz wygodniejsze składanie zamówień. Wprowadzenie kilku stanowisk na terenie całego zakładu z przygotowanym oprogramowaniem zawierającym katalog z najczęściej zamawianymi materiałami, częściami itp. Lista ta mogłaby być cały czas aktualizowana ponieważ nigdy pierwsza lista/katalog nie będzie idealna i nie zaspokoi wszystkich potrzeb. Osoba odpowiedzialna za zamówienie pobierałaby dane z dostępnych stanowisk poprzez wewnętrzną sieć. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu marnowanego na dojście do takiej osoby, która jest odpowiedzialna za zamówienia.

W Dziale Konstrukcyjno-Technologicznym nagrodzony został Jakub Mikler za usprawnienie: stół do testowania sprzętu o zmiennych potencjałach, tak aby samemu można było regulować napięcie, a nie przy stałym np. 24V. Jako iż to dział służący do takich zadań i sprawdzania maszyn, to przydatna i istotna sprawa dla elektronika w dziale.

Na wydziale W10 nagrodzony został Bartosz Biliński. Usprawnienie: sprawdzian kontrolny danego elementu. Chodzi o to, że dany element jest już wygięty i został zotworowany, przekazany zostaje do punktu kontrolnego czyli urządzenia, które jest wykonane pod dany element i gdy wchodzi odpowiednio w każdy otwór i długość się zgadza, oznacza to że dany wyrób jest dobry. Dzięki takiemu punktowi kontrolnemu zaoszczędzimy czas, ponieważ nie będzie trzeba mierzyć elementu ręcznie.

 

Zwycięzcy zostali nagrodzeni torbami podróżnymi Thule. Gratulujemy pomysłów wszystkim praktykantom z Zespołu Szkół!