Dzień Flagi

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w lutym 2004 roku. Wybór daty był podyktowany zawieszeniem 2 maja 1945 r. polskiej flagi w zdobytym Berlinie na gmachu Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa, a także zabiegami powojennych władz komunistycznych, które dążąc do wymazania dawnych tradycji narodowych gorliwie zdejmowały flagi państwowe, by te nie doczekały do 3 maja, dnia zlikwidowanego święta.

Inicjatorzy wprowadzenia Dnia Flagi do kalendarza świąt państwowych wzorowali się też na podobnych działaniach w innych krajach, przede wszystkich na rozwiązaniach przyjętych w Stanach Zjednoczonych.

Warto nadmienić, że 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Nasze barwy narodowe, odwołujące się do symboliki białego orła na czerwonym tle, są interpretowane w następujący sposób: biel oznacza łagodność, przyjaźń, dobrobyt, zaś czerwień walkę o suwerenność i niepodległość.

Włączając się w obchody święta, wywieszając flagę w oknie, na balkonie lub przed domem musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona.
  • Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik).
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
  • Na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  • Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/mswia/2-maja-dniem-flagi-rzeczypospolitej-polskiej https://dzieje.pl/wiadomosci/2-maja-obchodzimy-dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej