2 Maja – Dzień Flagi

2 maja 2023r. po raz dziewiętnasty uczciliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Krzyżu Wielkopolskim barwami biało-czerwonymi udekorowali drzwi do sal lekcyjnych, aby w ten sposób okazać szacunek polskiej fladze, która od wieków podkreśla  niepodległość i tożsamość narodową Polaków.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w lutym 2004 roku. Wybór daty był podyktowany zawieszeniem 2 maja 1945 r. polskiej flagi w zdobytym Berlinie na gmachu Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa, a także zabiegami powojennych władz komunistycznych, które dążąc do wymazania dawnych tradycji narodowych gorliwie zdejmowały flagi państwowe, by te nie doczekały do 3 maja, dnia zlikwidowanego święta.

Inicjatorzy wprowadzenia Dnia Flagi do kalendarza świąt państwowych wzorowali się też na podobnych działaniach w innych krajach, przede wszystkich na rozwiązaniach przyjętych w Stanach Zjednoczonych.

Warto nadmienić, że 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Nasze barwy narodowe, odwołujące się do symboliki białego orła na czerwonym tle, są interpretowane w następujący sposób: biel oznacza łagodność, przyjaźń, dobrobyt, zaś czerwień walkę o suwerenność i niepodległość.

Włączając się w obchody święta, wywieszając flagę w oknie, na balkonie lub przed domem musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona.
  2. Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.
  3. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  4. Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik).
  5. Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
  6. Na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  7. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/mswia/2-maja-dniem-flagi-rzeczypospolitej-polskiej

https://dzieje.pl/wiadomosci/2-maja-obchodzimy-dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej